تبلیغات
مطالب مفید در پزشکی - بیماری روده تحریك پذیر image
free png file
 

بیماری روده تحریك پذیر

چهارشنبه 15 مهر 1388   08:31 ب.ظ


نوع مطلب : بیماریهای گوارشی ،

بیماری روده تحریك پذیر یعنی چه :
سندرم روده تحریک پذیر, نوعی اختلال دستگاه گوارشی است که با اجابت مزاج تغییر یافته( اسهال و یبوست) و درد شکمی , بدون وجود ناهنجاری ساختمانی مشخص میشود. این بیماری جوانان است و اکثر موارد در افراد زیر 45 سال است.این بیماری
در زنان 2-3 بار شایعتر است و زنان 80% جمعیت مبتلا به IBS را شامل میشوند. این بیماران را در دو گروه طبقه بندی میکنند
گروه اول که درد شکمی همراه با اجابت مزاج تغییر یافته شامل یبوست , اسهال یا هردو دارند. در گروه دوم, بیماران مبتلا به اسهال بدون درد قرار دارند, این گروه کم تر از 20% مبتلایان به IBS را شامل میشود, ممکن است نامی متفاوت داشته باشند
اما معمولا یکی از انواع IBS محسوب میشوند.

اصلا این بیماری چگونه به وجود میاید؟
اینکه این بیماری چگونه بوجود میاد معلوم نیست..ولی احتمال مداخلات ژنتیکی زیاد هست یعنی اینکه وقتی نطفه انسان بسته
میشود برای تمام عمر انسان دستور العمل های مشخصی نوشته میشود که هر ارگانی در هر زمانی تا پایان عمر باید چه کاری انجام دهد. برای دستگاه گوارش و برای این دسته بیماران هم مقرر میشه که در آن سنینی که ذکر شد..اختلالی در حرکات عصبی دستگاه گوارش رخ دهد.یعنی گاهی روده تند کار میکند گاهی کند..ولی چیزی که مشخص شده این هست که سیستم عصب دهی دستگاه گوارش اینها نامنظم کار میکند ... در واقع روده های اینها به همان مواد غذایی که همه میخورند حساسیت بیش از حد پیدا کرده.. لذا درد های شکمی , اسهال , نفخ زیاد این بیماران به همین دلیل هست. البته در باره علت این بیماری ومسائل آسیب شناختی این بیماری حرف و حدیث زیاد هست که شاید در حوصله شما نباشه ولی برای متخصصان و کسانی که مطالعاتی در این بیماری دارند بسیار جالب هست.من امیدوارم بتونیم روزی در همین سایت یک سایت اختصاصی به زیان فارسی و انگلیسی راه اندازی کنیم وبتونیم یک پایگاه جامعه اطلاع رسانی تحقیقاتی( برای عام و خاص) فراهم کنیم

راه درمان ان چیست؟ ایا باید برای همیشه قرص بخورم؟
هرچه قدر سن بالاتر میرود بیماران احساس آرامش بیشتری دارند و بیماری رو به فروکش میرود. این بیماری به تازگی شناخته
شده و هنوز سوالات جواب داده نشده زیادی برای آن وجود دارد..بنابراین متاسفانه باید سالهای زیادی را با این بیماری سر کنید

بیماری روده تحریک معمولا با ضعف و خستگی همراه هست و این دو مشکل در اغلب موارد با هم هستند.شاید اگر در رژ یم غذائی بیماران روده تحریک پذیر تغییراتی داده شود تا حدی از این مشکل کم شود.مثلا چربی قهوه و مواد قندی کمتری باشد.

هم در بیماری روده تحریک پذیر و هم در مشکل خستگی مزمن عدم عادل ماده شیمیائی سروتونین وجود دارد.به همین دلیل هر داروئی که قرار است استفاده کنید پزشکتان را از وجود این دو مشکل با خبر کنید.دارو و یا هر ماده غذائی که احتمال دارد با مسئله سروتونین در ارتباط باشد

سندرم روده تحریک‌پذیر در زنان

ویژگی غالب این سندرم در زنان، همراهی آن با سایر بیماری‌های گوارشی، دردهای غیرگوارشی و اختلالات خلقی است. دستگاه عصبی اتونوم نقش مهمی‌ در بروز علایم مربوط به سندرم روده تحریک‌پذیر ایفا می‌کند. قاعدگی‌های دردناک: تاثیر هورمون‌های تخمدان (مانند استروژن و پروژسترون) بر عملکرد روده‌ای و میزان حساسیت به درد، در توجیه تفاوت‌های جنسی در بروز سندرم روده تحریک‌پذیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. علایم گوارشی سندرم روده تحریک‌پذیر در طول چرخه قاعدگی، به‌خصوص در اواخر فاز لوتئال و اوایل دوره خون‌ریزی، تشدید می‌یابند. تحقیقات متعددی این تغییرات را (به خصوص افزایش درد شکمی‌و شل شدن مدفوع قبل و در اوایل قاعدگی) مورد بررسی قرار داده‌اند. این علایم به خصوص در فاز خون‌ریزی شدت می‌یابند. همچنین سندرم پیش از قاعدگی و قاعدگی دردناک در زنان مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (به خصوص سندرم روده تحریک‌پذیر همراه با یبوست و سندرم روده تحریک‌پذیر با الگوی مختلط)، شایع‌تر است. فیبرومیالژی و سایر علایم: بیش از ۶۰ درصد از زنان مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر از فیبرومیالژی و سایر علایم روماتولوژی شکایت دارند. سایر علایمی‌که در مبتلایان به سندرم روده تحریک پذیر گزارش شده‌اند، عبارتند از: پرفشاری خون، سردرد، کمردرد، بی‌خوابی، خستگی با علت نامشخص و تپش قلب.درد مزمن لگنی: زنان مبتلا به درد لگنی همراه با سندرم روده تحریک‌پذیر در مقایسه با مبتلایان به سندرم روده تحریک‌پذیر به تنهایی، بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات دیستایمیک و پانیک هستند. همچنین زنان مبتلا به درد لگنی و این سندرم، بیشتر از سایر زنان در معرض خطر عمل هیسترکتومی‌ قرار دارند
 
درمان سندرم روده تحریک پذیر به کمک یوگا

اگر دل درد و دل پیچه، نفخ شکم و اسهال و یبوست امان شما را بریده و از کاربرد روشهای درمانی سود چندانی نصیب تان نشده است، بد نیست مقاله زیر را نیز بخوانید.
افرادی که بر اثر ابتلا به این ناراحتیهای گوارشی در محیط کار یا اجتماع خود مشکل دارند و مسافرت در مسیر های کوتاه نیز برای آنها دشوار است، اغلب پس از مراجعه به پزشک با اصطلاحی شایع رو به رو می شوند. "سندرم روده تحریک پذیر" یا به اختصار آی بی اس IBS نامی است که ما پزشکان به این گروه از علایم آزار دهنده داده ایم.
در این مقاله سعی داریم با رویکرد تازه ای در درمان این عارضه آشنا شویم اما بدیهی است که در ابتدا می بایست مختصری پیرامون طبیعت این بیماری و راههای رایج تشخیص و درمان آن توضیح دهیم.
سندرم روده تحریک پذیر IBS عارضه ای بسیار شایع است که حدود ۲۰ درصد بالغین از آن رنج می برند به گونه ای که در زمره یکی از شایع ترین تشخیصهای پزشکی در زمان مراجعه به مراکز درمانی قرار دارد. اغلب مبتلایان به آی بی اس را بانوان تشکیل می دهند و در نیمی از موارد بیماری نخستین بار بعد از سن ۳۵ سالگی آشکار می شود.
● علایم سندرم روده تحریک پذیر
همانگونه که در ابتدا بیان شد شایع ترین علایم سندرم روده تحریک پذیر نفخ و احساس پری و نارحتی در شکم همراه با یبوست، اسهال یا اسهال و یبوست متناوب است. برخی بیماران پس از چندین ماه احساس بهبودی بار دیگر به این علایم دچار می شوند. بنابر این آی بی اس ممکن است در برخی افراد دوره های عود و بهبودی متناوب داشته باشد.
● علل بیماری
پژوهشگران پزشکی هنوز در باره علل ایجاد این بیماری به نتیجه قطعی دست نیافته اند اما برخی مطالعات عواملی مانند بزرگی روده بزرگ یا کوچک و حساسیت این بخش از لوله گوارش در برابر برخی مواد غذایی و استرس را در ایجاد سندرم روده تحریک پذیر موثر می دانند. در این افراد حرکات روده بزرگ غیر طبیعی است و پوشش سلولی جدار آن در برابر دستگاه ایمنی و سیستم عصبی بدن از حالت طبیعی حساس تر است. علاوه بر این میزان ترشح ماده ای موسوم به سروتونین Serotonin در دستگاه گوارش بیماران مبتلا به آی بی اس غیر طبیعی است. این ماده در سلامت حرکات دودی روده ها نقش موثری بر عهده دارد. برخی محققان نیز عفونتهای دستگاه گوارش را در پیدایش این بیماری موثر می دانند. نظریه های دیگری نیز در زمینه عوامل موثر در پیدایش آی بی اس مطرح است که اشاره به آنها در این مجال نمی گنجد.
● روشهای تشخیص
تشخیص آی بی اس تنها بر پایه معاینه بالینی و بررسی شرح حال بیمار صورت می گیرد و هیچ گونه آزمایش تشخیصی در این زمینه وجود ندارد. گاه برای کنار گذاشتن سایر تشخیصهای مشابه از بررسی نمونه خون یا مدفوع و نیز رادیولوژی و آندوسکوپی استفاده می کنیم و هنگامی که نتیجه همه این آزمایشها طبیعی باشد، به تشخیص آی بی اس می رسیم. هنگامی که بیماری ظرف یک سال دست کم ۱۲ هفته دل درد داشته باشد، احتمال وجود آی بی اس زیاد است. لازم نیست که این ۱۲ هفته پشت سر هم باشد. مشخصه درد در سندرم روده تحریک پذیر آن است که بیمار پس از اجابت مزاج بهبود می یابد. شروع درد با شروع حرکات روده همزمان است و با شروع درد قوام مدفوع و تعداد دفعات اجابت مزاج تغییر می کند.
● عوامل موثر در ایجاد بیماری
برخی عوامل در ایجاد و تشدید علایم سندرم روده تحریک پذیر نقشی اثبات شده دارند. از میان این عوامل می توان به پرخوری، نفخ شکم، مصرف برخی داروها، مصرف غذاهای حاوی غلات مانند گندم، جو، چاودار، مصرف نوشیدنیهای کافئین دار مانند چای، قهوه و نوشابه های کولا و سرانجام استرس و تنشهای عاطفی اشاره کرد. نتایج پژوهشهای پزشکی حاکی از آن است که بانوان مبتلا به آی بی اس در دوره های ماهانه خود علایم بیماری را با شدت بیشتری تجربه می کنند. علاوه بر این بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب بیشتر به آی بی اس دچار می شوند و همچنین شدت علایم آی بی اس در مبتلایان به ناهنجاریهای اضطرابی و افسردگی بیشتر است.
● درمان سندرم روده تحریک پذیر
متاسفانه حدود ۷۰ درصد بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر به پزشک مراجعه نمی کنند. از سوی دیگر تا کنون برای این بیماری راه علاج قطعی یافت نشده است و تمام روشهای درمانی با هدف تخفیف علایم آزار دهنده آی بی اس تجویز می شوند. بدیهی است که پزشک معالج بسته به نوع و شدت هر یک از علایم ممکن است داروهای ویژه ای برای شما تجویز کند که در این مجال به بحث در این باره نخواهیم پرداخت اما تمامی پزشکان در برخورد با بیمار مبتلا به آی بی اس در مورد ضرورت مدیریت استرس و تغذیه مناسب اتفاق نظر دارند. خاطر نشان می کنیم که آی بی اس به خودی خود بیماری خطرناکی نیست و به هیچ وجه به بیماریهای وخیمی مانند سرطان تبدیل نخواهد شد. علاوه بر این باید به خاطر داشت که آی بی اس با بیماریهای التهابی رود که به اختصار آی بی دی inflammatory Bowel Diseases نامیده می شوند (شامل دو بیماری کرون Crohn&#۰۳۹;d Diseaseو کولیت اولسرو Ulcerative Colitis) تفاوت دارد.
● کاربرد یوگا در درمان آی بی اس
برخی آساناهای یوگا در پیشگیری از پیدایش یا تخفیف علایم آزار دهنده سندرم روده تحریک پذیر نقشی اثبات شده دارند. همانگونه که در مقالات مربوط به یوگا درمانی بارها اشاره کرده ایم، همواره بهتر است برای بهره گیری از آثار درمانی آساناها آنها را زیر نظر مربیان کاملاً خبره بیاموزیم. از این رو در ابتدای این بحث بار دیگر یادآور می شویم کاربرد حرکات بدنی یوگا در درمان بیماریها زیر نظر افراد کم تجربه و نا آگاه بروز آسیبهای جدی را به همراه خواهد داشت. از این رو در این مجال تنها به معرفی اسامی چند آسانای سودمند در درمان علایم سندرم روده تحریک پذیر و برخی از سایر ناراحتیهای گوارشی اکتفا و توصیه می کنیم که علاقه مندان با مراجعه به مربیان کارآزموده یا مطالعه شماره های گذشته نشریه یوگا پیام مهر چگونگی قرار گرفتن صحیح در هر حرکت را بیاموزند و تمرین کنند.
▪ حرکت قایق Navasana
▪ حرکت کمان Dhanurasana
▪ حرکت شتر Ustrasana
▪ حرکت بچه Balasana
▪ حرکت کبری Bhujangasana
▪ خم به جلو در حالت نشسته paschimottasana
▪ حرکت ماهی Matsyasana

نوشته شده توسط : مریم