تبلیغات
مطالب مفید در پزشکی - ورود مواد مخدر جدید به بازار ایران شکلات و آدامس های روانگردان image
free png file
 

ورود مواد مخدر جدید به بازار ایران شکلات و آدامس های روانگردان

پنجشنبه 30 مهر 1388   10:19 ق.ظ

chewgum.jpg

 

رئیس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری از توزیع داروهای محرك با منشا "آمفتامین" به صورت شكلات‌های مخصوص رژیمی و آدامس‌ خبر داد.

به گزارش شبكه خبر به نقل از ایسنا، رئیس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری از توزیع داروهای محرك با منشا "آمفتامین" به صورت شكلات‌های مخصوص رژیمی و آدامس‌های مخصوص خبر داد و در این باره به مسئولان هشدار داد كه سودجویان مواد مخدر بسیار پر سرعت‌تر از ما در ایران در حال سودجویی از راه آلوده كردن جوانان ما هستند.

دكتر بهرام یگانه با هشدار نسبت به روند پرسرعت شیوع مصرف اعتیاد آورهای صنعتی و روانگردان‌ها در كشور گفت: متاسفانه طبق ارزیابی‌ها، از دو هزار و 500 نوع اكستازی كه در دنیا به اشكال مختلف وجود دارد، یك ‌هزار و 800 نوع آن معادل 72 درصد از مجموع انواع شناسایی شده از این روانگردان‌ها در ایران وجود دارد و مصرف می‌شود كه این موضوع هم جای تعجب دارد و هم تاسف. وی افزود: داروی اعتیادآور محرك "شیشه" نیز دارای چهار نوع مختلف در دنیاست كه با كمال تاسف هر چهار نوع آن نیز در ایرن وجود دارد.

رئیس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری اظهار كرد: از چهار گروه آمفتامین‌ها نیز اعم از "آمفتامین‌های اساسی"، "مت آمفتامین‌ها" و دو نوع "آمفتامین‌های توهم‌زا" هر چهار گروه كاملا در ایران موجود است و مصرف می‌شود.

وی یادآور شد: بخشی از آمفتامین‌ها در بازار ایران به صورت "شكلات رژیمی" (شكلات "یابا") و بخشی دیگر به صورت "آدامس" در ایران توزیع شده است كه این موضوع شدت خطر موجود در مورد شیوع مصرف اعتیادآورهای صنعتی در ایران را می‌رساند.

1238920861_untitled278.jpg

 

یگانه تصریح كرد: متاسفانه هنوز بسیاری از خانواده‌ها از توزیع آمفتامین‌ها به صورت "شكلات" و "آدامس" آگاهی ندارند و این در حالیست كه "شكلات‌های آمفتامین" با تبلیغات كاذبی چون "بدون قند" و غیره، در بازار مصرف ایران توزیع شده‌اند و عمدتا در مهمانی‌های شبانه جوانان همچون "تنقلات" عرضه و مصرف می‌شوند.

این كارشناس آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد همچنین خاطرنشان كرد: بر این اساس با كمال تاسف قاچاقچیان، سودجویان و گردانندگان شبكه‌های قاچاق اعتیادآورهای صنعتی و روانگردان‌ها بسیار پرسرعت‌تر و خلاقانه‌تر از ما در ایران در حال حركت و باز كردن مسیر سودجویی خود در كشورمان هستند.

وی گفت: گواه این مطلب نیز این است كه هم اكنون قاچاقچیان دیگر اصراری به این كه "اعتیادآور نبودن" مواد اعتیادآور صنعتی را به جوانان القا كنند ندارند بلكه امروز آن‌ها از راه‌های جدیدتر وارد می‌شوند و با توزیع این مواد اعتیادآور به صورت تنقلات و غیره كه شكی نیز ایجاد نمی‌كند، راه سودجویی خود را باز می‌كنند.

ماده ای دیگر که با نام "پان پراگ" (Pan Parag) مشهور است نیز در بسته‌بندی زیبا و اغلب با عکس‌های هنرپیشه‌های هندی و پاکستانی به صورت آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبو کننده دهان وارد کشور می‌شود که اخیرا در برخی فروشگاه‌های تهران و شهرستانها به فروش می‌رسد. دلیلی که مصرف‌کنندگان "پان پراگ"ها را به سمت آن می‌کشد، احساس گرمی، سرخوشی موقت، سبکی سر، گیجی و شادی کاذب است. در عین حال این ماده بسیار سرطان زا هم هست.

بر اساس همین تحقیقات، BT نام ماده مخدر دیگریست که در بسته‌هایی سبز رنگ و با طعم انواع میوه‌ها به مردم خصوصا جوانان عرضه می‌شود. این ماده محصول كشور هندوستان است و نحوه استعمال و اثرات آن نیز همانند ماده مخدر ناس می‌باشد. این ماده مخدر بیشتر در اطراف مدارس و دانشگاهها بفروش می رسد. اعتیاد، تحریك و سرخوشی، گیجی و احساس خارج شدن بخار سرد از مغز، از دست دادن تعادل روحی و رفتاری از عوارض روانی این ماده مخدر جدید است.

با توجه به اینکه پس از هجوم بی سابقه مخدرهای جدید و کنار گذاشته شدن مواد افیونی سنتی، به تازگی تمامی تلاش توزیع کنندگان مواد مخدر بر آلوده کردن جوانان به خصوص قشر دانش آموز و دانشجو متمرکز شده است باید بیش از پیش مراقب بود و حتی الامکان از مصرف هر نوع شکلات یا آدامس با اشکال مختلف و با مارک ناشناس که به نوعی مشکوک بنظر می رسد شدیدا خودداری گردد ...


نوشته شده توسط : مریم