تبلیغات
مطالب مفید در پزشکی - گواتر چیست؟؟ image
free png file
 

گواتر چیست؟؟

دوشنبه 4 آبان 1388   05:53 ب.ظ

گواتر یکی از بیماریهای شایع است که به ویژه در نوجوانان ( سنین مدرسه ) از شیوع بالایی برخوردار است . گواتر در دختران جوان و در افرادی که در ارتفاعات بالا زندگی می کنند شایعتر است . گاهی دیده شده است میزان شیوع گواتر در خانمها 8 برابر آقایان است .

علل بروز گواتر

ارث ، کمبود ید در مواد غذایى ، مصرف بیش از اندازه غذاهایى مانند شلغم ، کلم ، گل کلم ، کاساوا ، چغندر ، و علل ناشناخته دیگر . گواترها به انواع گوناگونى تقسیم بندى مى شوند که عبارتند از گواتر فامیلى ، گواتر بومى ( ساده ) ، گواتر تک گیر ، گواتر چندندولى . گواتر در جلو گردن و در داخل غده تیرویید ایجاد مى شود . غده تیرویید از دو قطعه تشکیل شده است که در جلوى ناى و حنجره قرار مى گیرد . بزرگى خوش خیم غده تیرویید که سبب افزایش حجم آن مى شود و مانند غده بزرگى در زیر گلو و گردن پدیدار مى شود ، گواتر نامیده مى شود . این غده درد ندارد و نام فارسى آن « غمباد » است .

علائم

وجود توده اى در ناحیه قدامى گردن که بیمار یا اطرافیان بیمار و یا پزشک آن را مشاهده مى کنند . گاهى سیاهرگهاى گردن بزرگتر مى شود و هرگاه درد ناگهانى و سریع گواتر ایجاد شود یعنى اینکه در گواتر خونریزى ایجاد شده است و گاهى نیز هیچ علامتى در فردى که گواتر دارد مشاهده نمى شود و گاه در گواترهاى ندولى ساده و غیر سمى ، پس از چند سال تغییراتى ایجاد مى شود که به پر کارى غده تیروئید منجر شده و باعث نارسایى قلبى و سایر اختلالات خطرناک مى گردد .

پیشگیری

براى پیشگیرى از مبتلا شدن به گواتر توصیه مى شود از غذاهاى حاوى ید بیشتر استفاده کنید و از مصرف نمک ید دار غافل نشوید . اگر در مناطق کوهستانى و ارتفاعات بیشترى از سطح دریا زندگى مى کنید ، پس نیاز بیشترى به ید خوراکى دارید . از مصرف بیش از حد سبزیجات گواتر زا بپرهیزید ( به ویژه شلغم و کلم و کاساوا ) .

درمان

اگر در خانواده و نسلهاى گذشته شما ، کسى به گواتر مبتلا بوده است ضرورت دارد به پزشک مراجعه کنید و مورد معاینه و آزمایش قرار گیرید . زیرا اگر این بیمارى به موقع تشخیص داده شود ، زودتر تحت درمان قرار گرفته و ریشه کن مى شود . در صورت داشتن گواترهاى ساده و معمولى مصرف قرصهاى لووتیروکسین و یا قرص تیروئید به راحتى در دسترس است و در ایران توسط پزشکان توصیه و تجویز مى شود . در صورتى که مشکوک به گواتر و یا ندول در تیروئید شده باشیم انجام معاینه بالینى و آزمایشات تیروئیدى و احتمالا اسکن تیروئید و یا سونوگرافى و یا بیوپسى توسط پزشک ضرورت مى یابد و سپس به درمان با قرص و ید رادیواکتیو و یا جراحى گواتر تشویق مى شوید . توصیه مهم اینکه ، طبیعى بودن تستهاى تیروئید در آزمایش خون دلیلى بر نداشتن گواتر نیست و با این حالت یو تیروئید گفته مى شود و در صورت لزوم گرفتن اسکن تیروئید بسیار ضرورى است .


نوشته شده توسط : مریم