تبلیغات
مطالب مفید در پزشکی - مدیر گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران: برای تهیه عینک طبی پارامترهای مختلف را بسنجید image
free png file
 

مدیر گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران: برای تهیه عینک طبی پارامترهای مختلف را بسنجید

سه شنبه 5 آبان 1388   01:33 ب.ظ


نوع مطلب : چشم ،

به گفته یک اپتومتریست، همواره باید یک سری اصول علمی و کاربردی ویژه ای در نظر گرفته شود تا فرد به هنگام استفاده از عینک دچار مشکلات چشمی ، بینایی و علایمی همچون سردرد ، خستگی چشم ، دو بینی و تاری گاه گاهی نشود.

دکتر ابراهیم جعفرزاده پور، مدیر گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا - واحد علوم پزشکی ایران در خصوص موارد قابل توجه در تهیه عینک گفت : باید در نظر گرفت که حتی در ساعت های اول استفاده از عینک، نباید احساس تنش و ناراحتی به فرد دست دهد همچنین انتخاب درست عدسی ها و استفاده از عدسی هایی با انحناهای خاص و در نظر گرفتن شرایطی که قرار است در آن شرایط از عینک استفاده شود از مواردیست که باید هنگام تهیه عینک مورد توجه قرار گیرد.

عضو انجمن اپتومتری ایران تاکید کرد: پس از تهیه باید جهت تایید چشم پزشک عینک را به وی یا اپتومتریستی که عینک را تجویز كرده نشان داد.

وی علت برگرداندن عینک را چک شدن عینک از نظر نمره عینک و نیز پارامترهای فیزیکی ، هندسی و اپیتیکی عنوان کرد و ادامه داد: عینک باید به ما کمک کند تا دید و شرایط بینایی بهتری داشته باشیم که این مقوله به چند پارامتر از جمله انتخاب درست عدسی ها بستگی دارد.

دکتر جعفرزاده پور شرایط استفاده از عینک را یکی دیگر از پارامترهای مطرح در انتخاب عینک عنوان کرد و گفت: ممکن است بخواهیم از عینک تهیه شده در یک محیط بسته و شرایط نوری کنترل شده یا در یک محیط باز و با شرایط نوری متغیر و غیر قابل کنترل استفاده کنیم یا اینکه بخواهیم برای استفاده از رایانه یا هنگام رانندگی و یا مطالعه از آن عینک استفاده کنیم که تمام این شرایط در انتخاب نوع عدسی و روکش مطرح است و اینکه از روکش‌های آنتی رفلکس یا آنتی گلر یا از عدسی‌های فتوکرامیک و یا عدسی هایی رنگی استفاده شود.

مدیر گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران در خاتمه با بیان اینکه اپتومتریست با در نظر گرفتن چهار چوب کلی شکل فرم، جنس عدسی، نوع عدسی، خصوصیات رنگی آن، انتخاب‌های مختلف را به بیمار پیشنهاد می‌کند، گفت: چنانچه برای تهیه عینک به مراکزی مراجعه کردید که تنها به سلایق شما توجه شد و تلاش کردند تا شما را متقاعد به خرید انتخاب سلیقه ای خود کنند، به کیفیت علمی کار آن مرکز شک کنید.


نوشته شده توسط : مریم