تبلیغات
مطالب مفید در پزشکی - مالتیپل اسكلروزیس چیست ؟ image
free png file
 

مالتیپل اسكلروزیس چیست ؟

پنجشنبه 19 آذر 1388   12:42 ب.ظ

بسمه تعالی

MS یكی ازبیماریهای شایع سیستم عصبی مركزی است كه جوانان راگرفتار میكند حدود پنجاه هزار نفر ازمردان وزنان دركانادا به این بیماری مبتلا هستند.بیش از سیصد هزار بیمار مبتلا به M S درایالات متحده آمریكا وجود دارند.دراین بیماری میلین كه درانتقال پیام های عصبی درطول فیبرهای عصبی نقش دارد آسیب می بیند اگر آسیب میلین جزئی باشد پیام های عصبی با اختلالات كمتری منتقل می شوند اگر آسیب میلین زیاد باشد بافت اسكار مانند (زخمی شكل)جایگزین میلین می شود و از اینرو انتقال پیام های عصبی ممكن است به طور كامل قطع شوند. نام این بیماری به این علت مولتیپل اسكلروزیس انتخاب شده است كه در مناطق زیادی از سیستم عصبی ضایعه ایجاد شود (مولتیپل)،و اسكار كه به معنی بافت سخت می باشد جانشین میلین آسیب دیده می شود.علائم M S شدت بروز آنها و همینطور سیربیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است . در بعضی افراد سیر بیماری همراه با حملات بیماری و تشدید ناگهانی علائم آن می باشد و یا همراه با دوره های كامل و یا نسبی بهبودی در تمام طول زندگی است . بعضی از افراد فقط یك یا دو حمله داشته و مابقی عمرشان بدون علامت هستند.دیگران ممكن است بیماری سیر پیشرونده آرامی داشته و تسكین موقتی نداشته باشد. مولتیپل اسكلروزیس بیماری سنین جوانان می باشد وبیشتر در سنین بین 20 تا 40 سالگی تشخیص داده می شود اگر چه ممكن است در افراد جوانتر و یا مسن تر از این محدوده سنی ، هم پیدا شود . سن متوسط تشخیص این بیماری 30 سالگی است در مقابل 2 نفر مرد، 3 نفر زن به این بیماری مبتلا می شوند.

2- چه اتفاقی برای من خواهد افتاد؟

سیر بیماری MS در افراد مختلف بسیار متفاوت است. در زمان تشخیص برای پزشك غیرممكن است كه سیر بیماری را پیش بینی كند و یا اینكه بگوید بیمار بعد از 5 تا10 سال آینده چه آسیبهایی خواهد دید. MS بیماری است كه باید با آن زندگی كرد چرا كه امروزه بطور قطعی نمی توان آن را درمان كرد.بلكه بیشترین كاری كه می توان انجام داد درمان اختصاصی یكسری از علائم در هنگام بروز آنهاست.

در دوران حمله (مرحله تشدید ناگهانی علائم ) و یا تسكین موقتی MS میلین ملتهب شده و در انتقال طبیعی عصبی اختلال ایجاد می كند از اینرو علائمی از قبیل ضعف ، عدم هماهنگی ، سوزش ، اختلال حسی ، دوبینی و مشكلات مثانه ایجاد میگردد. اگر التهاب شدید باشد عملاً میلین آسیب می بیند اگرچه رشد مجدد میلین ممكن است به طور طبیعی در طول دوران تسكین موقتی بیماری پدید آید. گاهی اوقات التهاب شدید میلین ممكن است سبب ایجاد بافت سختی بر روی میلین شود كه بدینوسیله از عملكرد صحیح فیبر عصبی جلوگیری می كند. در بسیاری از مردم التهاب و بهبودی ممكن است سالها به طول انجامد . به لحاظ تغییرات زیاد MS ، كسی نمی تواند پیش بینی كند كه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و اما به خاطر داشته باشید MS بیماری كشنده ای نیست.در مطالعه ای نشان داده شده است كه امید به زندگی بیشتر از 15% كاهش نیافته است . در مطالعاتی كه بر روی تعدادی از بیماران به مدت 25 سال انجام شده معلوم شده است كه بعد از این مدت ، دو سوم بیماران هنوز قادر به حركت هستند (قادر به حركت با پا بدون استفاده از وسایل كمكی ).

مطالعه دیگری كه توسط محققین دانشگاه (Western Ontario )انجام شده است نشان داده كه ناتوانی پیشرونده ناشی از MS كمتر از میزانی است كه عموماً تصور میشود . به عنوان مثال در 50% از افراد مورد مطالعه 15 سال زمان لازم بود تا برای پیمودن مسافت نسبت زیاد از عصا استفاده كنند. به یاد داشته باشید كه عصا یا صندلی چرخدار تنها كمكی برای راه پیمودن است نه یك دفاع ، و شما ممكن است تنها به طور موقتی نیاز به كمك داشته باشید تا زمانی كه حمله فروكش كرده و بیماری به سمت مرحله تسكین موقتی رود.

چرا مدت زمان زیادی طول می كشد تا بیماری تشخیص داده شود؟

هنوز تست تشخیصی معینی برای مولتیپل اسكلروزیس وجود ندارد . علائم پراكنده ای كه شما ممكن است در طول ماهها یا سالها تجربه كنید ممكن است به راحتی شبیه موقعیت های دیگر و بیماری های دیگر باشد و پزشك تا زمانیكه بیماریها و موقعیت های دیگر كنار گذاشته نشود نمی تواند تشخیص قطعی بدهد. تشخیص MS تنها بعد از ظهور علائم و نشانه های پراكنده سیستم عصبی كه بعد از چندین ماه یا چندین سال بروز می كند میسر است . جهت تشخیص مولتیپل اسكلروزیس پزشك متخصص اعصاب (نورولوژیست) یك تاریخچه پزشكی دقیق گرفته و معاینات سیستم عصبی را انجام خواهد داد. پزشك رفلكس ها و حس های مختلف را امتحان و به حركات چشم ها نگاه میكند و گام برداشتن و هماهنگی شخص را نظاره میكند.براساس یافته های او ، پزشك ممكن است دستور انجام بعضی از تستهای اضافی را بدهد.اغلب این آزمایشات انجام میشود تا بیماریهای دیگر را رد كند اگر چه بعضی از بیماریها بطور تقریبی در ظهور علائم دقیقاً شبیه MS بوده و مشكل ساز هستند ولی تمام بیماران جهت تشخیص MS نیاز به اینگونه تستهای تخصصی ندارند.
از بین این آزمایشات تشخیصی می توان موارد ذیل را نام برد:

- پتانسیل های القایی (Evoked potential ) برای اندازه گیری میزان انتقال عصبی در قسمتهای مختلف سیستم عصبی مركزی .

- CT Scan جهت بررسی سیستم عصبی مركزی با كاربرد اشعه X كه می تواند نواحی بدون میلین را مشخص كند .

- MRI جهت بررسی سیستم عصبی مركزی ، اما بدون كاربرد اشعه X كه از CT Scan حساستر بوده و می تواند نواحی بدون میلین را كه ممكن است توسط CT Scan معلوم نشده مشخص كند . بطور نسبی تعداد دشتگاههای MRI قابل دسترسی در كشور كم می باشد تشخیص مولتیپل اسكلروزیس هرگز تنها براساس یافته های CT Scan و MRI نخواهد بود.
LP یا كشیدن مایع مغزی نخاعی روش تشخیصی دیگری است.درمایع مغزی نخاعی بررسی افزایش سطح گاماگلوبولین و اتصالات تك كلونی(O ligo clonal) مورد بررسی قرار می گیرد.اگر چه نتایج این تست ها ممكن است به طور حتمی M S را مشخص نكند ولیكن در تشخیص M Sكمك زیادی خواهند كرد.
طبق بررسی های انجام شده در گروهی كه ضرورتا نسبت به انجام آزمایش آگاهی نداشتند،بعضی از پزشكان بیماری MSرا تشخیص نداده و علایم دوبینی و یا تاری دید،احساس سوزن سوزن شدن، گیجی ،عدم تعادل یا كرختی را به بیماری ناشی از عفونت ویروسی یا تنها دربیماری اعصاب نسبت داده اند.
بعضی از بیماران جهت ارزیابی به روانپزشكان ارجاع شده اند.از آنجائی كه بسیاری از علایم بالا در موقعیت های دیگر نیز بروز می كند،بسیاری از بیمارانیكه این علایم را دارند مبتلا به بیماری M S نیستند.به هر حال داشتن یكی از این علایم اگر چه ناخوشایند،دلیل بر تشخیص قطعی نخواهد بود.
بسیاری از افراد بعد از تشخیص مولتیپل اسكلروزیس دچار شوك شدید می شوند.واكنش دربرابر شوك ممكن است با اضطراب شدید،عصبانیت،و گریه همراه باشد این احساسات خیلی طبیعی و نرمال هستند شما باید احساساتتان را با پزشك خود ،دوستان مذهبی یا مشاورین انجمن حمایت ازM S در میان بگذارید.
بروز احساسات و گریه به شما كمك می كند كه با تشخیص بیماری ، سازگاری بهتری داشته باشید.

عوامل مولتیپل اسكلروزیس چیست؟

درحال حاضر علیرغم فرضیه های زیادی كه وجود دارد علت اصلی M S مشخص نیست .بعضی از محققین بر این باورند كه ممكن است M S به دنبال یكی از عفونت های شایع ویروسی مانند سرخك بروز كند . عفونت ممكن است در دوران كودكی ایجاد شود اما علایم M S تا چندین سال بعد بروز نكند.
بعضی از محققین مداركی را ارائه می كنند كه M S یك بیماری خود ایمنی می باشد به این معنا كه عواملی باعث می شوند تا بدن نسبت به خودش آلرژیك (حساس ) شده و مكانیسم های دفاعی كه بر علیه مهاجمین خارجی مانند باكتریها و ویروس ها واكنش نشان می دهند،این بار بر علیه خود بدن عكس العمل نشان دهند.
اگر این مسئله در مورد M S حقیقت داشته باشد مكانیسم آن به این گونه است كه عوامل ایمنی بدن به غشا میلین دار سیستم عصبی مركزی حمله كرده باعث اختلالات در انتقالات عصبی شده و علایم MS بروز می كند.همچنین شواهدی وجود دارد دال بر این كه M S ممكن است بیشتر در میان افرادی كه استعداد ژنتیكی بیماری M S را دارند بروز كند . این بدان معنا نیست كه M S ارثی است اما افرادی كه گونه های خاصی از آنتی ژنهای ناسازگار دارند(H LI ) ممكن است بیشتر از افرادی كه آنتی ژنهای دیگر (H LI ) را دارند به این بیماری مبتلا شوند(آنتی ژنهای ناسازگار نشانه های ژنتیكی هستند كه در گلبول سفید افراد یافت می شوند این آنتی ژنها در آزمایشگاه می توانند توسط آزمایش های تشخیصی سلول های سفید به همان روشی كه گلبولهای قرمزخون دسته بندی میشوند تشخیص داده شوند.)
بطور علمی تحقیقات كامل نشده اند وممكن است در فردی كه استعداد ژنتیكی دارد یك عفونت ویروسی شایع سیستم ایمنی بدن را حساس كرده تا به میلین دستگاه عصبی مركزی حمله كرده و به آن صدمه بزند.

چرا من به آن دچار شدم چرا من؟

عوامل بسیار زیادی وجود دارندكه باعث می شوند اشخاص معینی نسبت به مولتیپل اسكلروزیس حساستر از بقیه باشند اگر چه آنها در ایجاد وگسترش بیماری نقشی ندارند.ما می دانیم كه كانادا منطقه پرخطر از لحاظ بیماری M S است وتعداد بیماران دركانادا بیشتر از ایالات متحده جنوبی یا مكزیك می باشد.مطالعات اپیدمیولوژی(جمعیت شناسی)نشان میدهد كه در بین100 هزار نفر از جمعیت احتمالاً 130 نفر از آنها مبتلا به M S هستند مطالعات كالبد شكافی دركانادا و جاهای دیگر وجود M S را در افرادی كه هیچ گونه علایم قابل توجه نداشته و علایم بیماری رادرتمام طول زندگیشان تجربه نكرده اند نشان می دهد. این اطلاعات منجر شد تا محققین به این مسئله بیندیشند كه میزان شیوع بیماری M S نزدیك به 200 بیمار در بین 100 هزار نفر یا یك بیمار در بین 500 نفر از جمعیت میباشد .
ما همچنین از مطالعات اخیر می دانیم كه افراد با گونه های خاص آنتی ژنهای ناسازگار (آنتی ژنهای H L A )به M S بیشترحساس هستند.آنتی ژنهای H L A می توانند درآزمایش مشابه به آزمایش طبقه بندی خون مشخص شوندآنتی ژنهای H L A می تواننددرآزمایشی مشابه به آزمایش طبقه بندی خون مشخص شوند.آنتی ژنهای H L A درجمعیت های خاص براساس توزیع جغرافیایی M S پیدا شده اند.به عنوان مثال،آنتی ژنهای H L Aكه اغلب با MS درارتباطندشاملDW2-B7-A3 هستند . این آنتی ژنها دربین مردمان اروپای شرقی شایع بوده و در بین مردمان اروپای جنوبی كمتر شایع هستند و درناحیه استوایی نادر می باشند.افرادی كه به M S مبتلا هستند بیشتر از دیگران آنتی ژنهای H L A دارند اما در بسیاری از افرادكه دارای این آنتی ژنها هستند M S درآنهاپیشرفت نمی كند. سن نیز در شروع علایم و پیشرفت M S نقش دارد. در حدود3/2 بیماران مبتلا به M S اولین علایم را بین سنین 40-20 سالگی از خود نشان می دهند اگر چه گاهی اوقات تا زمانی كه شخص به سن 45 تا 50 نرسیده تشخیص به آسانی امكان پذیر نمی باشد و یك تاریخچه پزشكی نشان می دهد كه علایم در گذشته بروز كرده است با این حال علایم در نظر شخص آنقدر شدیدیا طولانی مدت نیست كه فرد در جستجوی توجهات پزشك برآید.در 3/1 باقیمانده علایم اولیه قبل از 20 سالگی یا بعد از 40 سالگی بروز و تشخیص داده می شوند.


نوشته شده توسط : مریم