تبلیغات
مطالب مفید در پزشکی - پارازیت های ماهواره ای image
free png file
 

پارازیت های ماهواره ای

یکشنبه 18 بهمن 1388   12:07 ب.ظ

در حالی که پارازیت ارسالی از سوی دولت جمهوری اسلامی در شهرهای ایران برای مقابله با امواج ماهواره در چند هفته گذشته تقویت شده است، معاون انسانی سازمان محیط زیست کشور نسبت به انتشار امواج مغناطیسی شدید در فضا و تاثیرات شدید آن بر سلامت شهروندان هشدار داد.

دکتر حسن اصیلیان با ابراز نگرانی از گسترش امواج مغناطیسی در فضای شهرهای ایران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: «تحقیقات زیادی در جهان انجام شده که اثرات خطرناک امواج مختلف رادیوئی یا راداری و الکترومغناطیس بر سلامت انسان را اثبات می کند.»

به گفته این متخصص محیط زیست، امواج منتشر شده در فضا به دو دسته «الکترو مغناطیسم و مایکروویو یا امواج راداری» تقسیم می شوند. در این میان امواج مغناطیس میدان الکتریکی ایجاد می کند که گاهی تا شعاع 100متری آن هم نمی توان زندگی کرد و تاثئیرات مخربی بر گلبولهای قرمز و رگ های خونی دارد و منجر به اثرات منفی خونی و متابولیسم شدید در دراز مدت می شود.

دکتر اصیلیان با «هشدار نسبت به رعایت حریم ایمن امواج مغناطیس مثل سیمهای فشار قوی برق، تاثیرات امواج راداری و رادیوئی و یا امواج مایکروویو را به نسبت دیگر امواج خطرناکتر و مخربتر دانست» و در ادامه گفت:«میزان اثر گذاری امواج مغناطیسی که برای اخلال و یا ارسال سیگنال های صوتی و تصویری و یا پارازیت های متقابل در فضا منتشر می شوند، به دو عامل شدت امواج و میزان در معرض بودن انسان بستگی دارد.»

این مقام مسئول همچنین اثرات گرمائی امواج راداری و مایکروویو را از عوامل ابتلاء به بیماریهای ناشناخته و انوع بیماریهای خونی و سرطانی دانست و افزود :«تحقیقات نشان داده که کرومزمهای Y که جنسیت نر دارند به علت حساسیت بالا و در صورت تداوم امواج می توانند به شدت تخریب شوند. با این حال اختلالات جنسیتی و خونی و مغزی از اثرات اثبات شده این امواج  برای انسانهائی است که در معرض جدی قرار دارند.»

  در همین حال، روزنامه سرمایه نیز در مقاله ای با عنوان «امواج صداوسیما مضرتر است یا پارازیت های ماهواره ای» در 18 تیرماه سال 1385 به بررسی نظرات موافق و مخالف درباره آثار سیگنال های ماهواره ای بر سلامت مردم پرداخت و به نقل از یک کارشناس امور ماهواره ای نوشت: «مواردی مثل قدرت امواج پارازیت های ماهواره ای و مسافت ارسال و مدت توقف در برابر آن در مضر بودن یا نبودن آن تأثیر دارد. اما نکته مهم این است که پارازیت های ماهواره ای علاوه بر گیجی و خستگی باعث بروز عقیمی می شود.»

نویسنده مقاله در ادامه با اشاره به اینکه «مسئولان مخابراتی و دولتی کمتر تمایل دارند در این باره صحبت کنند»، از مصاحبه خود با معاون وزیر ارتباطات نوشت و اینکه وی دراین خصوص اظهار بی اطلاعی کرده و می گوید: «مگر پارازیتی هم وجود دارد؟»

به نوشته این روزنامه وزیر ارتباطات وقت، در خصوص وظایف این وزارتخانه در قبال چنین امواجی و مضرات آن اظهار داشت: «موج و قدرت میدان امواج ماهواره ای باید توسط وزارت بهداشت، بررسی و تاثیر آن بر سلامت مردم اعلام شود. در مورد ضرر موبایل هم این بحث ها پیش آمد و با بررسی این وزارت خانه اعلام شد که امواج موبایل برای مردم مضر نیست‌.»

سرمایه در ادامه به نقل از معاون وزیر ارتباطات نوشت: «ارسال پارازیت باعث ایجاد تداخل در فرستنده های ماهواره ای می شود. در صورت اختلال برنامه های ماهواره ای، این امکان وجود دارد که از جانب اپراتور به سازمان جهانی مخابرات(ITU) شکایت شود. اما هنوز شکایتی از سوی شبکه های ماهواره ای و تلویزیونهای ماهواره ای در این مورد انجام نشده است. این پارازیت ها در سطح پخش می شود و در برخی موارد سمت ماهواره نمی رود که برنامه ها را مختل کند. به همین دلیل نمی تواند برای مردم مضر باشد.»

صابر فیضی، مدیرعامل وقت شرکت مخابرات ایران، با گفتن این جمله که «بعید می دانم پارازیت ها بر سلامت مردم موثر باشد»، به سرمایه گفت:«فرستنده های تلویزیونی تاثیر بیشتری حتی از امواج ماکروویو و موبایل روی انسان ها دارند؛ اما از آنجائی که مردم شبانه روز با کنترل از راه دور تلویزیون سرگرم هستند، حتی فکر نمی کنند که این امواج تا چه حد از پارازیت های ماهواره ای مضرتر هستند.»

گروه شهری روزنامه همشهری نیز در در اردیبهشت ماه 1382 به نقل از وزیر ارتباطات وقت نوشت: «ارسال پارازیت برای جلوگیری از دریافت شبكه های ماهواره در حال حاضر قانونی نیست و این امر باید از مجاری قانونی پیگیری شود.»

سایت جامعه مجازی ایرانیان در 3 تیرماه سال جاری در مقاله ای با عنوان «عوامل امواج ماکروویو ( پارازیت ) بر سلامتی انسان» به نقل از استاد درس های فرکانس بالای دانشکده پست و مخابرات نوشت: «هر کشوری برای ایزوله کردن امواج رادیوئی و ماهواره ای، بر روی یکسری از فرکانس ها، پارازیت ایجاد می کند و با توجه به اینکه فرستنده های مختلفی در اطراف ما هستند، لذا توان دستگاه های پارازیت انداز باید بیشتر از امواج ارسال شده باشد . در این راستا اسیلاتورهائی در پهنای باند ماکروویو استفاده شده است که تمامی کانال های ماهواره ای را دچار اختلال کند.»

مهندس مولوی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه باندهائی که بالاتر از 20 مگاهرتز تا 200 مگاهرتز هستند بر روی بدن تاثیر می گذارند، گفت:«اما بیشترین اثر مربوط به باندهای بالاتر از 300 مگاهرتز، یعنی امواج مایکروویو یا پارازیت اندازها است.»

وی در رابطه با  اثرات امواج  مایکروویو بر روی بدن انسان و موجودات زنده، به سایت جامعه مجازی ایرانیانگفت: «طبق مطالعات انجام شده، اثرات سو این امواج را می توان از چند دیدگاه بررسی كرد. با توجه به اینكه هر جسمی دارای مقدار معینی عمق نفوذ است، هنگام تشعشع امواج مایكروویو و برخورد آن به بدن، مقداری از آن جذب و مقداری عبور می كند. امواج الكترومغناطیس در قسمت های عضلانی بدن نسبت به بافت های چربی، عمق نفوذ كمتر و جذب بیشتری دارند، لذا امواج مایكروویو بر روی بافت های عضلانی بیشترین تاثیر رادارد.»

این عضو هئیت علمی دانشکده مخابرات در نهایت گفت:«قرار گرفتن طولانی مدت در معرض پارازیت های ماهواره ای مرگ آور است


نوشته شده توسط : مریم