تبلیغات
مطالب مفید در پزشکی - زنان برای مقابله با PMS چه باید بكنند؟ image
free png file
 

زنان برای مقابله با PMS چه باید بكنند؟

سه شنبه 18 اسفند 1388   10:06 ق.ظ

PMS مخفف (Premenstrual Syndrom) یا سندرم قبل از قاعدگی( عادت ماهانه) است. به نحوی كه شخص مبتلا به PMSممكن است انواع وسیعی از علائم را كه ظاهراً مرتبط با هم نیستند احساس كند. به همین دلیل تشخیص آن مشكل است. علی رغم وجود علائم بسیار، هر خانم مبتلا به PMS معمولاً علائمی خاص خود را به صورت دوره ای دارد.

محققین اظهار می كنند كه 40درصد زنان در سن باروری به PMSمبتلا می شوند. درمورد بسیاری PMS دلیل مشخصی ندارد. اما ممكن است پس از تولد فرزند، بستن لوله های رحم، برداشتن رحم، شروع و یا قطع مصرف قرص های ضد بارداری یا در پی استرس به عنوان شوكی برای سیستم غدد درون ریز ظاهر می شود. PMSارثی است، ممكن است با بالا رفتن سن شدت آن بیشتر شود. از آنجا كه در این دوران بانوان به درك و همدلی همسران و اطرافیان نیاز دارند و این نیاز می تواند در روابط بین فردی و شغلی افراد تاثیر گذار باشد، از این رو پرداختن به این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علائم PMSكدامند؟

علائم از خانمی به خانم دیگر متفاوت است و به صورت های مختلف ظاهر می شود. از خفیف به متوسط و تا حد ناتوانی گسترش می یابند. از مهم ترین علائم مرتبط به PMS، كسالت، خستگی، زود رنجی، عصبانیت ناگهانی و احساس خارج از كنترل بودن، علائم دیگر شامل میگرن یا انواع سردرد، مشكلات سینوسی، ورم، آكنه،احساس اجبار برای غذا خوردن، ویار به خوردن شیرینی یا غذاهای پر نمك و شور، درد مفاصل، احساس بی عرضگی، كمر درد،مشكلات چشمی، افزایش وزن، اختلالات روده ای و غش به علاوه فكر یا اقدام به خودكشی ، ضعف تمركز، بدگمانی، گریه و خشونت را نیز می توان به این علائم اضافه كرد.

بالحاظ كردن گزارش های خانم ها از وضعیت منحصر به فرد خود بیش از 100 نشانه PMSمشاهده شده است. كلید تشخیص PMSمشاهده تعدادی از علائم مشخص فوق نیست، بلكه ظاهر شدن ادواری علائم بطور ماهانه ملاك تشخیص PMSمد نظر است.

بهر حال تحقیقات انجام شده علائم گسترده سندرم قبل از قاعدگی را (PMS) شناسایی كرده است. این نشانه ها در طبقه بندی های زیر مشاهده شده اند:

سیستم عصبی: سردرد، میگرن، صرع، سرگیجه، غش

ارتوپدی: درد كمر، درد مفاصل، خشكی مفاصل

عضلانی: كشیدگی عضلات، ورم، درد شكم، گرفتگی عضلات

( گرفتگی ماهیچه پا)

روانشناختی: بی حوصلگی، گریه ، تنش ، احساس ناامیدی، وحشت، خستگی، پرخاشگری، عصبانیت، كسلی و بیحالی، افسردگی، اقدام به خود كشی، سوء رفتار با فرزند، خود زنی، اعتیاد و یا سوء مصرف مواد.

بینایی: ورم ملتحمه، آب ریزش چشم، سیاهی دور چشم، تاری دید

شنوایی: گرفتگی صدا،(بیماری های گوش، بینی و حلق) خارش گلو، التهاب لوزه

دستگاه ادرار: التهاب مجاری ادرار، التهاب مثانه، تكرار ادرار، ورم ( جمع شدن آب)

معدی روده ای: میل شدید به غذا، درد شدید، ورم شكمی

سینه ها: درد سینه ها،بزرگی سینه ها، بیماری فیبروكیستیك (كیست سینه)

دستگاه تنفس: آب ریزش بینی و سرماخوردگی، برونشیت،آسم، تورم مجاری تنفسی

خون شناسی

بیماری های پوستی، دانه های پوستی، كورك، كهیر، تبخال

شیوه های مقابله با این سندرم:

برای خانم هایی كه احساس ابتلا به سندرم قبل از قاعدگی دارند، یا فكر می كنند كه ممكن است روزی این مشكل را پیدا كنند، اطلاعات و اقدامات زیر پیشنهاد می شود:

زمان PMS:

گرچه علائم این مشكل از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است ولی بطور كلی چهار الگوی رایج به شرح زیر وجود دارد:

علائم 5 تا 7 روز قبل از عادت ماهیانه آغاز و با آغاز خونریزی پایان می یابد.

علائم 14 روز قبل از عادت ماهیانه ( زمان تخمك گذاری) شروع می شود و تقریباً دو هفته و یا تا زمان شروع خونریزی به طول می انجامد.

علائم 14 روز قبل از عادت ماهیانه آغاز می شود و تا 3 هفته بعد ادامه می یابد و در واقع تا پایان زمان خونریزی عمده یا تقریباً اتمام دوره عادت خاتمه پیدا می كند.

علائم به مدت چندروز هنگام تخمك گذاری( دو هفته قبل از عادت) آغاز می شود، سپس از شدت آن كاسته می شود و چند روز قبل از شروع خونریزی دوباره ظاهر می شود.

خانم مبتلا به PMS حداقل 5 روز در ماه از علائم بیماری راحت است. و این بیماری همیشگی نیست. اكثر خانم ها فقط حدود 5- 7 روز در ماه از این مشكل رنج می برند. بهترین راه برای تشخیصPMS جدول بندی علائم خاص خود شما برروی تقویم به مدت 2 ماه است. جهت كنترل این كه آیا علائم ثبت شده با زمان عادت شما ارتباط دارد یا خیر، لازم است شما علائم و نشانه هایی كه در خود تجربه می كنید جدول بندی نمائید. دانستن اینكه شما مبتلا به PMSهستید یا خیر، احساس بهتری در شما ایجاد می كند. اگر شما نیز مبتلا به PMS می باشید، اینكه شما تنها فردی نیستید كه به PMS مبتلا شده است و این كه PMS یك اختلال زیست شناختی است و نه جسمی،می تواند موجب آرامش شما شود.

درمان PMSچیست؟

با وجود اینكه علت PMSناشناخته است، اما قابل درمان می باشد

توصیه های پیشنهادی برای درمان عبارتند از:

1. استراحت كافی

2. ورزش روزانه

3.حذف مصرف نمك،شكر، كافئین،الكل.

4.مصرف ویتامین ها به خصوص ویتامین ب-(B6)

بسیاری از مبتلایان به PMS از پائین آمدن موقت قند خون خود گزارش داده اند. خوردن شش وعده غذایی كوچك در روز بسیار مناسب تر و مفید تر از صرف سه وعده غذایی می باشد. در این دوره مصرف كربو هیدرات های مركب مانند میوه جات تازه، سبزیجات، غلات و پروتئین ها (به خصوص مرغ و ماهی) توصیه می شوند.

قبل از اقدام درمانی و یا مصرف دارو و یا به موازات این اقدامات به توصیه های زیر عمل نمائید:

درمورد مشكل PMSبا همسر خود صحبت كنید، و نیز در صورت ضرورت و امكان با خانواده، دوستان و همكارانتان در میان بگذارید. شما به همدلی و حمایت این افراد نیاز دارید، تااینكه شما را راهنمایی نمایند كه" احساساتتان را كنترل كنید" این دقیقاً چیزی است كه ممكن است شخص مبتلا به PMS نتواند انجام دهد .فرزندان شما به ویژه دختران نیز بهتر است بدانند كه PMSچیست و چرا كه هم برای خودتان مفید است و هم مراعات شما را خواهند كرد.

صحیح و مرتب غذا بخورید. تغذیه مناسب همراه باكاهش چربیها و افزایش كربوهیدراتها ی مركب، در طول قاعدگی و حتی پس از تخمك گذاری (14 روز پیش از شیوع قاعدگی) از اهمیت زیادی برخوردار است . این امر برای ایجاد تعادل در قند خون و جلوگیری از سرگیجه در شمابسیار حیاتی است. تغییر در وضع هورمونی و در سیستم زیستی – شیمیایی بدن شما تغییراتی ایجاد می نماید. و شما را مستعد واكنش های مربوط به تاثیرات پائین بودن قند خون، مانند زود رنجی، میگرن، وحشت، گریه و عصبانیت شدید می كند. بنابراین هرگز بیش از 4 تا 5 ساعت گرسنه نمانید، حتی یك غذای سبك هنگام خواب ممكن است لازم باشد.

به طور منظم ورزش كنید. نیم ساعت فعالیت بدنی به طوریكه با افزایش ضربان قلب و عرق كردن همراه باشد راه خوبی است تا احساس طراوت نمائید. به طور مرتب 3 بار در هفته ( 12 بار در ماه ) ورزش كنید .

نمك را از وعده های غذایی خود حذف كنید . از آنجایی كه نمك موجب نگهداشتن آب در بدن می شود با كاهش نمك، ورم كاهش می یابد، پس به غذای خود نمك نزنید، و از مصرف غذاهای پر سدیم نیز پرهیز نمائید.

از ویتامین های مكمل استفاده كنید. ویتامین هایB، به خصوص B6، باعث كاهش ورم می شوند و نیز اثر ضد افسردگی دارند و به نظر می رسد میل شدید به مصرف كربو هیدرات ها را كاهش می دهد، میزان پیشنهادی برای این منظور، مصرف روزانه یكعدد قرص Bكمپلكس( حاوی 50 میلی گرم B6) می باشند.

سبوس را به رژیم غذایی خود بیافزایید. بعضی خانم ها در طول دوره قاعدگی و یا چند روز اول عادت ماهیانه دچار یبوست می شوند. سبوس آب را به خود جذب و به عمل دفع كمك می كند. برای تامین آن از سبوس گندم یا برنج مثل نانهای سبوس دار می توانید استفاده نمائید.

مصرف كافئین را كاهش دهید. كافئین نه تنها در قهوه بلكه در چای، كولاها، سوداهای رژیمی و شكلات نیز موجود است. گروهی از این مواد در تشكیل كیست سینه موثرند. خانم هایی كه مصرف این مواد را كاهش می دهند در این دوران درد كمتری در سینه خود حس می كنند.

در صورت امكان استرس ها را كاهش دهید. قبل از دوره عادت كارها را آسان بگیرید. اگر كار می كنید سعی كنید ملاقاتهای مهم خود را برنامه ریزی و آنها را برای زمان دیگری در ماه تنظیم كنید. در منزل، میهمانی های بزرگ شام یا برنامه های آخر هفته سنگین ترتیب ندهید. برای دعا و عبادت، استراحت و چرت زدن، گوش دادن به موسیقی،مطالعه كردن یا قدم زدن و یا گفتگو با یك دوست زمانهای لازم را پیش بینی نمائید.

روابط زناشویی: برخورداری از روابط زناشویی مطلوب به كاهش میزان تنش كمك می كند

چند دستور برای رژیم غذایی:"

روزانه شش وعده غذا بخورید این برنامه شامل سه وعده غذای اصلی به علاوه غذای سبك ساعت 10 صبح، عصرانه غذای سبك قبل از خواب می شود. اگر تا كنون برنامه غذایی شما به جز این بوده است آن را ترك كنید و فقط وعده های غذایی كوچك بخورید. پیشنهاد ما این است كه خانم هایی كه نمی خواهند وزن خود را كاهش دهند یا نیاز به كاهش وزن ندارد كالری مصرفی خود را به 1500كالری (رژیم سبك) در روز كاهش دهند و خانم هایی كه نیاز به كاهش وزن دارند كالری مصرفی خود را به 1000كالری ( رژیم متوسط) درروز محدود نمایند.

سایر توصیه های غذایی:

1. از مصرف چربیها ی اشباع نشده خودداری نمائید.

2. نمك – هر چه كمتر بهتر- نوشیدنی های آماده و گاز دار درصد نمك بالایی دارند.

3. از مصرف كافئین قهوه، چای ، كولا ، شكلات خودداری نمائید (مصرف قهوه بدون كافئین ضرری ندارد)

4. مصرف سبزیجات پهن برگ( مانند كاهو ) و نیز غلات را افزایش دهید

5. مصرف گوشت قرمز را به حدود 100گرم در روز و مجموع پروتئین مصرفی را به حدود 120 گرم برای رژیم های غذایی 1000 كالری یا 200گرم در رژیم های غذایی 1500 كالری كاهش دهید. برای تامین پروتئین ماهی، گوشت سفید و غلات مناسب هستند. مصرف تخم مرغ، پنیر،شیر، ماست و كره باید محدود شوند.

6. مصرف كربوهیدراتهای مركب نظیر غلات و سبزیجات را افزایش دهید.

7. تا جائیكه ممكن است مصرف قند را كاهش دهید. از مصرف آب نبات، شكلات، شیرینی و بستنی خودداری كنیدد و در عوض از میوه های تازه بیشتر استفاده كنید.

همچنین از مصرف غذاهای زیر پرهیزكنید:

غذاهای آماده و كنسروی، چیپس، چوب شور، سوسیس، ماهی ساردین، حبوبات، چغندر،ژامبون و كالباس، شلغم، ترشی كلم، گوشت های دودی، سس خردل،سس مایونز سس گوجه فرنگی، سس سویا، ترشیجات و زیتون.

مواد قابل مصرف:

لبنیات: فقط شیر بدون چربی

تمام میوه جات و سبزیجات مفید هستند.

و می توان از آنها به عنوان وعده های سبك غذایی استفاده كرد. گوشت سفید، بوقلمون، گوشت گوساله،گوشت بره.

ماهیها: اكثر ماهیهای تازه قابل مصرف و مفید هستند.

اگر با وجود رعایت توصیه های فوق هنوز دچار ناراحتی بودید حتماً با پزشك خود مشورت نمائید. این مشكل درمان دارویی موثری نیز دارد.


نوشته شده توسط : negin m