تبلیغات
مطالب مفید در پزشکی - مغز با شنیدن صدای موسیقی زنده می‌شود image
free png file
 

مغز با شنیدن صدای موسیقی زنده می‌شود

پنجشنبه 20 اسفند 1388   01:19 ب.ظ


نوع مطلب : توصیه های پزشکی ،

موسیقی تاثیر شگفت انگیزی در درمان اختلالات عصبی دارد

محققان تاكید كرده‌اند كه مغز با شنیدن صدای موسیقی زنده می‌شود و این نحوه اثرگذاری موسیقی روی مغز بسیار شگفت‌انگیز است.

ایسنا: ‌محققان تلاش كردند در یك پژوهش جدید دریابند كه چرا اصوات هارمونی و هماهنگ برای افراد مبتلا به اختلالات نورولوژیك تاثیر درمانی و شفا بخش دارند؟

بر اساس این گزارش، محققان در پژوهش‌های مختلف دریافته‌اند كه موسیقی می‌تواند حافظه را تقویت كند و رفتارهای اجتماعی و ارتباطات را در بیماران مبتلا به اختلالات شدید مغزی بهبود بخشد؛ اما، هنوز درك نكرده‌اند كه نحوه عملكرد موسیقی روی مغز انسان برای بهبود توانایی‌های روانی در جهت تعامل با دیگران چگونه است.

در این پژوهش جدید كه روی میمون‌ها انجام شده معلوم شد كه توان انسان در درك موسیقی ممكن است به همان طریق توانایی حیوانات برای برقراری ارتباط با یكدیگر یعنی با استفاده از اصوات و صداسازی رشد پیدا كرده و شكل بگیرد.

علاوه بر اینها محققان خاطرنشان كردند كه اصوات در گفتار انسان شباهت‌های زیادی با اصواتی دارد كه حیوانات تولید می‌كنند؛ به طوری كه گفتار انسان و اصوات حیوانات، حاوی نت‌های مشابهی هستند كه تحت عنوان «نت‌های پیچیده» نامیده می‌شوند.

پژوهشگران مركز پزشكی دانشگاه جورج تاون در این زمینه خاطرنشان كردند: درك مكانیسم عصبی تاثیرات موسیقی روی سایر جانداران به ما كمك می‌كند از چگونگی این مكانیسم در سیستم عصبی انسان بهتر مطلع شویم و با دستیابی به این اطلاعات می‌توانیم تاثیر شفابخش موسیقی درمانی را در بهبود اختلالات عصبی و روانی افزایش دهیم.

 


نوشته شده توسط : مریم