تبلیغات
مطالب مفید در پزشکی - قوز قرنیه یا Keratoconus image
free png file
 

قوز قرنیه یا Keratoconus

پنجشنبه 25 خرداد 1391   02:11 ق.ظ


نوع مطلب : چشم ،

کراتوکونوس یا قوز قرنیه (به انگلیسیKeratoconus) بیماری پیشرونده ای است که معمولا" در سنین نوجوانی یا اوایل دهه سوم زندگی بروز می کند. در این بیماری قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند. قرنیه به طور طبیعی شکلی گرد یا کروی دارد ولی در کراتوکونوس (قوز قرنیه) قرنیه برآمده و مخروطی شکل می شود. این مسئله بر روی انکسار نور هنگام ورود به چشم تأثیر گذاشته و سبب کاهش وضوح بینایی می شود. کراتوکونوس ممکن است در یک یا هر دو چشم رخ دهد ولی در۹۰٪ موارد در هر دو چشم دیده می شود.

علائم و نشانه‌های کراتوکونوس

تشخیص کراتوکونوس (قوز قرنیه) ممکن است به دلیل بروز و پیشرفت آهسته آن مشکل باشد. این بیماری ممکن است با نزدیک بینی وآستیگماتیسم همراه باشد در نتیجه ممکن است موجب عدم وضوح و تاری دید شود. بیمار همچنین ممکن است دچار هاله بینی و حساسیت به نور باشد. بیماران معمولا" در هر بار مراجعه به چشم پزشک نسخه شان تغییر می‌کند.

علل قوز قرنیه


علل قوز قرنیه

علت کراتوکونوس (قوز قرنیه) مشخص نیست. این بیماری ممکن است ژنتیکی باشد زیرا بیماران متعددی در یک خانواده دیده می شوند.

درمان

در انواع خفیف بیماری، عینک یا لنز نرم (Soft Contact Lenses) ممکن است کمک کننده باشد ولی با پیشرفت بیماری و نازکتر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه این درمان‌ها دیگر چندان کارساز نخواهد بود. درمان بعدی بیماری استفاده از لنزهای سخت دارای قابلیت نفوذ گاز است. این لنزها قابلیت بیشتری برای اصلاح آستیگاتیسم نامنظم ناشی از کراتوکونوس (قوز قرنیه) دارند. قرار گیری مناسب لنز بر روی قرنیه مبتلا به کراتوکونوس (قوز قرنیه) کاری ظریف و زمان گیر است. به همین دلیل مراجعات مکرر برای تنظیم لنز و اصلاح نسخه غیر قابل اجتناب است. این فرایند با نازکتر شدن و تغییر شکل بیشتر قرنیه نیاز به تکرار داشته و نسخه بیمار باید مجددا" تغییر داده شود. در صورتی که قرنیه قادر به تحمل لنز سخت نبوده و یا لنز توانایی اصلاح دید بیمار را نداشته باشد قدم بعدی پیوند قرنیه corneal transplant است. در حال حاضر در بیمارانی که قادر به تحمل لنزهای سخت نیستند و از طرفی انجام پیوند قرنیه به دلیل عوارض آن در آنها توصیه نمی شود از روش‌های جدیدتری مانند قرار دادن رینگ‌های داخل قرنیه مثل Intacs و Ferrara استفاده می شود. مطالعه بر روی این روش در چند سال اخیر در جریان بوده و نتایج نشان دهنده بهبود نسبی بیماران است، هر چند نشان داده نشده است که این روش مانع پیشرفت بیماری شود.

مراحل درمان

به طور كلی درمان قوز قرنیه به پنج مرحله تقسیم می شود.

در مراحل اولیه بیماری، تجویز عینك توسط چشم پزشك تا حد زیادی باعث اصلاح دید می شود البته باید توجه داشت بیماری ماهیت پیشرونده دارد در نتیجه نمره عینك تجویز شده تغییر خواهد كرد.

با پیشرفت بیماری و افزایش نزدیك بینی و آستیگماتیسم نامنظم مرحله ای فرا می رسد كه دیگر با عینك نمی توان دید را اصلاح كرد و برای اصلاح دید باید از لنزهای تماسی سخت (Hard Contact Lens) استفاده كرد.

یكی دیگر از درمانهای جراحی , كه برای قوز قرنیه وجود دارد، استفاده از حلقه های داخل قرنیه می باشد كه این نوع از درمان در بعضی از قوزهای خفیف تا متوسط كه كنتاكت لنز را نمی توانند تحمل كنند، كاربرد دارد. این حلقه ها با كاهش میزان آستیگماتیسم نامنظم به بهبود بینایی كمك می كنند. اما باید دانست كه میزان موفقیت در حلقه های داخل قرنیه بسیار متغیر و از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود و در صورت عدم موفقیت درمانی، نهایتا بیمار نیاز به پیوند قرنیه خواهد داشت. نتایج عمل در بیماران كراتوكونوس (قوز قرنیه) متفاوت است. در این بیماران قرار دادن رینگ به طور متوسط باعث بهبود دو خط دید در نیمی از بیماران می گردد اگر چه ممكن است بعضی بیماران بهبودی چشمگیرتری داشته باشند. در واقع در بیماران قوز قرنیه این عمل باعث می شود بیماری كه قبل از عمل با عینك دید خوبی نداشته است پس از قرار دادن رینگ به دلیل كاهش نامنظمی های قرنیه با عینك جدید دید بهتری نسبت به قبل از عمل داشته باشد. در هر بیمار نیز قابل انجام نیست .

یكی از درمان های جدید كه در چند سال اخیر مطرح شده پیوند متقاطع بین رشته های كلاژن قرنیه (Collagen Cross-Linking یا CXL) با استفاده از اشعه ماورابنفش و داروی ریبوفلاوین است. در این روش پس از برداشتن لایه سلول های سطحی (اپیتلیوم) قرنیه، به مدت سی دقیقه (هر 3 دقیقه یک بار) قطره ریبوفلاوین1/. درصد در چشم ریخته میشود و سپس طی مدت سی دقیقه بعدی در چالیکه هر 5 دقیقه یک بار قطره مذکور در چشم چکانده می شود، اشعه اولتراویوله (ماوراء بنفش) به قرنیه تابانده می شود . این كار باعث افزایش پیوندهای متقاطع بین رشته های كلاژن قرنیه (مطابق شكل زیر) و در نتیجه افزایش استحكام قرنیه میشود.در بررسی های سه تا پنج ساله دیده شده كه پیشرفت بیماری تقریبا در 100% موارد متوقف شده ودر نیمی از موارد قرنیه اندكی مسطح تر شده ویا بیماری كمی (حدود 2.87 دیوپتر) بهبود یافته است. و بینائی اصلاح شده 1.4 خط بهتر شده است. این روش باعث می شود پیوند قرنیه نیاز نباشد و یا به تاخیر بیفتد. در این روش که در حال حاضر جدیدترین روش درمان قوز قرنیه است، بر خلاف سایر روش های درمانی؛ در اکثر موارد نه تنها از پیشرفت بیماری جلوگیری می شود؛ بلکه بینایی فرد با و بدون عینک بهبود یافته و میزان آستیگماتیسم، کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت. بهترین داوطلبان این روش عبارتند از: بیمارانی که به تازگی برای آنها تشخیص کراتوکونوس داده شده، افراد جوان و میانسالی که بیماری آنها پیشرونده است و همچنین کسانیکه لنز تماسی روی چشمشان خوب فیت نمی شود.

در صورت پیشرفت بیشتر بیماری مرحله ای فرا می رسد كه دیگر استفاده از لنزهای تماسی و قطعات رینگ داخل قرنیه هم باعث افزایش دید نمی شود و در اثر كدورت قرنیه, استفاده از لنزهای تماسی ممكن نیست و عدم تحمل نسبت به لنز تماسی پیدا می شود. در این مرحله باید از پیوند قرنیه كمك گرفته شود.

آیا قوز قرنیه باعث کوری می شود؟ 

خوشبختانه این بیماری كور كننده نیست ولی یكی از علل شایع پیوند قرنیه است فرد مبتلا به قوز قرنیه و یا بستگان وی نباید نگران باشند زیرا بیماری بی خطر است و عمل پیوند قرنیه نتایج موفقیت آمیزی دارد.


آیا قوز قرنیه با لیزر درمان می شود؟

تا کنون عنوان می شد که در بیمارانی كه قوز قرنیه دارند به هیچ وجه نباید اعمال جراحی لیزری مانند لیزیك – لازك یا PRK انجام داد؛ زیرا باعث بدتر شدن بیماری می شد. اما با ظهور روش (Collagen Cross-Linking یا CXL) می توان بصورت همزمان و یا در قدم بعدی عیب انکساری چشم (شماره چشم) را با لیزر (معمولاPRK) درمان کرد.

نکاتی که بیمار باید رعایت کند:

بیمار باید از مالیدن شدید چشم خودداری کند


نوشته شده توسط : مریم